Založ si blog

Zbierka Biela pastelka nech je nádejou a šancou pre zrakovo postihnutých

Drahí čitatelia, máme za sebou veľmi náročný hektický týždeň. V komunite zrakovo postihnutých tu máme hlavné zbierkové dni Bielej pastelky. Pre komunitu ÚNSS (Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska) je to čas plný rôznych akcií súvisiacich s touto zbierkou.

Ja osobne som veľmi aktívny v komunite zrakovo postihnutých. Veľmi aktívne a úspešne som sa podieľal a podieľam v oblasti digitalizácie publikácií pričom sám som aktívne naskenoval vyše 1000 publikácií z oblasti matematiky či náboženskej tematiky. Veľmi aktívne venujem pozornosť problematike prístupnosti informácií pre zrakovo postihnutých pričom som vypracoval viacero špičkových reportov. Veľmi aktívne som pomáhal dobrovoľníckou prácou v prospech komunity.

Žiaľ komunita zrakovo postihnutých na Slovensku je pomerne silne polarizovaná. Je tu veľmi významná komunita zrakovo postihnutých ktorí obľubujú a sú priaznivci vedenia ÚNSS (Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska) ale žiaľ aj veľmi veľká množina ľudí ktorá s vedením dlhodobo vážne nesúhlasí aj 20 rokov. Naozaj sú tu mnohí zrakovo postihnutí ktorých dlhé roky ÚNSS sklamala alebo sú z činnosti či správania niektorých predstaviteľov roky naštvaní. Tak isto negatívne je vnímané mimoriadne dlhé obdobie pôsobenia predsedu pre nich. Žiaľ bývajú medzi nimi aj ľudia ktorí prejavovali seriózny záujem o spoluprácu a aktívne zapojenie sa príkladnou dobročinnou dobrovoľníckou kvalitnou prácou v prospech činností a aktivít v prospech komunity zrakovo postihnutých, no z rôznych dôvodov to nebolo úspešné alebo skončilo sklamaním.

Osobne patrím do množiny tých, ktorí kritizujú a často krát nesúhlasia s vedením ÚNSS či predsedom. Kriticky vnímam mnohé rozhodnutia. Rodinkárstvo predsedu. Kriticky vidím stav v regiónoch kedy niektoré regionálne (v okresoch) organizácie nemajú ani počítač v kancelárii a pritom v centrále vidím úplne iný obraz. Vidím drahé mobily u ľudí, luxusné auto stojace na parkovisku pred centrálou apod. Vidím problémy netransparentnosti, problém s prístupom informácií ohľadom mnohých dejúcich sa vecí, neviem pochopiť cestovateľskú mániu jedného zamestnanca centrály apod. Tiež nesúhlasím s programom a formou práce ktorú tam často vidím či niektorými dokumentmi.

Kriticky môžeme vnímať v mnohých ročníkoch nastavenie zbierky Bielej pastelky pomeru peňazí pre ponechanie v regióne, na realizáciu zbierky či pre centrálu. Podobne keď vidím záverečné správy v ktorých sú použitie peňazí na položky ktorým vôbec nerozumiem na režijný chod centrály ako náklady za plyn, elektrinu apod. Podľa mňa výťažok má ísť na iný typ použitia – priamo na konkrétne adresné činnosti a veci pre koncových klientov v maximálnej miere než na vnútornú potrebu.

Ovšem keď vidím nadšenie a entuziazmus mnohých ľudí ktorí vkládajú mimoriadne úsilie a nasadenie, keď vidím miestnu komunitu v Humennom, hoci kriticky vnímam prácu vedenia a mnoho krát ma sklamali a niečím naštvali, musím aj ja prekonať sám sebanaozaj podporiť to čo je správne a uprednostniť nádej, šancu a pomoc pre každého zrakovo postihnutého rádového občana ktorým zbiera dáva šancu na lepší život.

Mimoriadne si vážim prácu ľudí ktorí sa usilujú o získanie prostriedkov pre nádej a šancu pre nás zrakovo postihnutých ako dobrovoľníkov. Z tohto ohľadu si dovolím PODPORIŤ a osloviť vás čitateľov a ľudí aby zbierka bola naozaj nádejou a aj mostom prekonania rozporov a priepastí ktoré sa žiaľ správaním na oboch stranách komunít či vedenia vytvorili.

 

Pokorný človek nie je človek bez viny či chýb. Práve naopak. Je to často človek ktorý má veľa chýb a slabostí. Pokorný človek však vinu vie priznať a vyznať. Svoju chybu vidí u seba a hľadá pokánie a ľútosť, snahu o nápravu. Prehltnutie sliny sklamaní a zlyhaní za 20 rokov čo sledujem ÚNSS, keď vidím ako ďaleko je komunita zrakovo postihnutých v Čechách či v iných krajinách a u nás nie a vidím dianie, je pri toľkom dlhoročnom a naozaj veľmi veľkom množstve veľmi ťažké a mimoriadne silné na prekonanie sebe sama. Mám však charakter, česť a rešpekt a aj ja si musím priznať pochybenia.

Zároveň však chcem po apele od mnohých ľudí z blízkeho okolia a našej komunity, keďže som človek ktorý si zakladá na cti, charaktere a morálnej úcte a rešpekte k ľuďom, a komunikácie vysvetlenia odborných vecí zo strany p. Dithalma, a uznaní z mojej strany vážnych komunikačných chýb, si dovoľujem preto pred ľuďmi (kolegami a priateľmi v komunite zrakovo postihnutých ako i vedením, členov a zamestnancov ÚNSS) sa za nesprávne nepravdivé zavádzajúce informácie publikovanej a následne zmazanej sérii príspevkov ohľadom zbierky Biela pastelka, nechtiac neúmyselným nedopatrením uvedených informácií pod vplyvom aj silných emócií a nepresných slov a nepravdivých formulácií tu úprimne ospravedlniť. Iste ani ja nie som odborník na všetko. Prejavujem úprimnú a otvorenú ľútosť nad mojou nepozornosťou, povrchnosťou, nedbanlivosťou, neopatrnosťou a nepovšimnutím si uvádzania pozície ako konateľa v obchodnej spoločnosti Tyflocomp s.r.o. namiesto nesprávneho nepresného info majiteľa resp. ohľadom spoločníka a vzťahov. Tak isto za dávku arogancie, nadutosti a povýšenectva. V záujme korektnosti a slušnosti, profesionálnosti, som v rámci možností na vami upozornenú nepravdivé chybné informácie reagoval. Ešte raz ma chyby a nesprávne údaje či nepravdivé info mrzí a verejne ospravedlňujem sa. Verejne pred kolegami a priateľmi z ÚNSS prisľubujem zvýšené úsilie z mojej strany aby podobným nepríjemnostiam nedochádzalo a tak isto budem správne označenie vašej pozície uvádzať. Ospravedlnenie publikujem aj online čo takto činím.

Ďakujem touto cestou i administrátorovi BLOGov za rýchle zmazanie príspevkov na oprávnený podnet dotknutej strany a za zabránenie šírenia nesprávnej a nevhodnej informácie.

Ako prejav nápravy a hlavne ľútosti, úcty k dobrovoľníkom pomáhajúci nám zrakovo postihnutým v náš prospech ktorých som sa dotkol, dávam JA čestný prísľub že do konca roka nezištne a bez nároku na odmenu dobrovoľnícky naskenujem 100 publikácií (odpracujem vyše 200 hodín dobrovoľníckej práce) ktoré poskytnem ako obvykle bezplatne na zaradenie do Digitálnej knižnice pre nevidiacich DigiBooks.

Drahí čitatelia, ktorí ste videli prvé dve články (obe verzie), ešte raz sa Vám ospravedlňujem za zmätočné nepravdivé nesprávne a aj zavádzajúce informácie. Ľutujem svoje pochybenia pri narábaní s informáciami a ich uvádzaním. Keďže ako vravím ma vnímajú v komunite ÚNSS zrakovo postihnutých často krát vidia ako neformálnym neoficiálnym hovorcom ktorý apeluje názory často silne nespokojných ľudí ktorí sú sklamaní s vedením ÚNSS či činnosťou, s hlbokým nesúhlasom, keďže často apelujem práve na etiku a morálku druhej strany, a pritom JA som takto tu pochybil v tom čo kritizujem, o to viacej sa verejne hanbím a prosím o odpustenie. Hoci som chcel vecne napísať príspevky apelujúce na vážne pochybnosti a nejasnosti ohľadom zbierky Biela pastelka z minulých rokov pre uváženie pre darcov, uvedené články som zo všetkých zdrojov ZMAZAL nakoľko moja výpoveď a aj miera kritiky druhej strany by neboli hodnoverné a dôveryhodné po tom čo som v prvej časti pochybil v komunikácii.

Charakterný pokorný človek nie je človek bez chýb. Má chyby. Ale má aj rešpekt a česť si chybu či zlyhanie priznať a napraviť. Má úctu k ľuďom. A ja toto tiež činím. Ďakujem za pochopenie vám čitateľom a predovšetkým všetkých ktorých som sa dotkol.

——————-

Tento BLOG v záujme korektnosti a nápravy z mojej strany ponechám online po dobu minimálne jedného mesiaca do času splnenia verejného záväzku ohľadom odpracovania (poskenovania) 100 publikácií ako dobročinnej dobrovoľníckej práce bez nároku na odmenu.

Prečo nevolím partaj Borisa Kollára? Pravda povedaná natvrdo

19.01.2016

Drahí čitatelia, opäť sa nám blížia parlamentné voľby na Slovensku a naplno sa rozbehla predvolebná kampaň. Znova prichádza na otázku čo je na Slovensku reálna alternatíva k politike SMERu viac »

Ako fungujú podvody s prieskumami verejnej mienky? Čistá pravda o spin doktoringu. Časť 3

18.01.2016

Drahí čitatelia, opäť sa nám tu blížia parlamentné voľby a samozrejme opäť a opäť prichádza na notoricky známu zabehnutú tému ohľadom korektnosti, pravdivosti, validity či objektivity viac »

Kríza peňazí: Ako prichádzajú a odchádzajú peniaze? Časť D – Príbeh o mladom múdrom sultánovi

17.06.2014

Mnohí čitatelia prejavili a prejavujú stále záujem o dobrý a zrozumiteľný článok ohľadom aktuálnych problémov vo svete, o tom čo sú príčiny vzniku kríz, rastov či úpadkov. Prečo sa viac »

rivlin, porošenko

Porošenko dúfa, že Izrael uzná hladomor na Ukrajine za genocídu

21.01.2019 23:02

Hladomor v Sovietskom zväzr umelo vyvolal vtedajší diktátor Josif Stalin.

Gazprom

Rusi sľúbili, že plyn naďalej potečie cez Ukrajinu a Slovensko

21.01.2019 22:23

Rusko sa zaviazalo, že bude pokračovať v dodávkach plynu do Európy cez Ukrajinu aj po roku 2019, uviedol eurokomisár Maroš Šefčovič.

kostol, maren ueland

Nórsko sa rozlúčilo s v Maroku zavraždenou Uelandovou

21.01.2019 21:45

Na pohrebe 28-ročnej študentky sa k smútiacim pridal aj minister.

taliban

Taliban v Afganistane zabil 120 vojakov, povstalci rokovali s Washingtonom

21.01.2019 21:27, aktualizované: 22:17

Afganské jednotky usmrtili dvoch bojovníkov hnutia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 81924x
Priemerná čítanosť článkov: 3901x

Autor blogu

Kategórie